Szukaj:

Jubileusz 55-lecia koła PZW Kaczory


19 marca 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach członkowie koła PZW Kaczory uroczyście uczcili jubileusz 55-lecia założenia koła. Poświęcenie i przekazanie sztandaru, ufundowanego specjalnie na tę okoliczność stanowiło główny punkt jubileuszowej uroczystości.


Wszystko zaczęło się rok temu, kiedy to podczas marcowego zebrania sprawozdawczego członkowie koła PZW Kaczory podjęli uchwałę o ufundowaniu sztandaru z okazji 55 rocznicy założenia koła. Zarząd w krótkim czasie przystąpił do realizacji uchwały. Zwrócił się w formie listu intencyjnego do potencjalnych sponsorów o wsparcie przedsięwzięcia. Zostało uruchomione specjalne konto, na które mieszkańcy gminy, zaprzyjaźnieni wędkarze, sponsorzy mogli wpłacać pieniądze na sztandar. Dodatkowo rozprowadzano cegiełki o nominałach od 10 do 50 zł. Przedsięwzięcie wsparło wielu darczyńców – wędkarze, firmy i instytucje. Zebrane pieniądze przeznaczono na pokrycie kosztów wykonania sztandaru oraz na zakup okolicznościowych znaczków i pamiątek związanych z uroczystością 55-lecia. Wykonanie sztandaru, według wcześniej ustalonego projektu, powierzono Krystynie Gajewskiej z Lipki. Uroczystość 55-lecia połączoną z poświęceniem i przekazaniem ufundowanego sztandaru zaplanowano na 19 marca bieżącego roku. Dla wszystkich wędkarzy był to wyjątkowy i niezapomniany dzień...

Sobotnia uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się mszą św. w kościele p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Podczas uroczystej ceremonii z udziałem gminnej orkiestry dętej ks. proboszcz Hieronim Krawczyński poświecił sztandar, z dumą wniesiony do świątyni przez Zbigniewa Wicherta, Eugeniusza Plewę i Kazimierza Machnika. Po uroczystości w kościele zebrani przeszli do odświętnie przystrojonej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach na dalszą część święta.

Na sobotnią imprezę przybyło wielu znakomitych gości m.in. wójt Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Czesław Pachowicz, sołtys Kaczor Wiesława Szymczak, dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Kaczorach Anita Golla, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach Krystyna Adamczyk, przewodnicząca KGW Jolanta Jędrzejek, radny Henryk Kalka, komendant gminny OSP Florian Kledzik, nadleśniczy Nadleśnictwa w Kaczorach Krzysztof Gromaczkiewicz, prezes Gminnej Rady Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Eugeniusz Nowak oraz wielu przedstawicieli zaprzyjaźnionych kół PZW.

Ceremoniał przekazania sztandaru poprzedzono wpisem do kroniki koła. Czynności tej dokonał prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Czesław Pachowicz wraz z członkami władz koła - Henrykiem Wittem, Zbigniewem Jędrzejkiem i Jerzym Skwirowskim. Po akcie ślubowania prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW przekazał sztandar wędkarzom: - Przekazuję wam ten sztandar jako symbol pięknych idei prawego wędkarstwa oraz znak waszej koleżeńskiej i organizacyjnej wspólnoty. Działając i wędkując pod nim bądźcie wierni wyobrażeniom na tym sztandarze ujętym, kultywujcie najlepsze tradycje naszych przodków. Noście ten sztandar wysoko, doznajcie pod nim wielu wędkarskich satysfakcji i zadowolenia. Niech was św. Zenon i wody darzą.

Przejmując sztandar członkowie koła przyrzekli, że będą go strzec jak najcenniejszego skarbu.

Po tej historycznej chwili odbyła się krótka prezentacja sztandaru: na jego lewym, błękitnym płacie w centralnej części widnieje herb gminy Kaczory, a w jego otoczeniu nazwa – Koło PZW Kaczory i dwie daty:1956 - rok założenia koła i 2011 – rok fundacji sztandaru. Z kolei prawy, granatowy płat prezentuje logo i nazwę Polskiego Związku Wędkarskiego. Całość obszyto złotymi frędzlami.

Podczas okolicznościowych przemówień, które miały miejsce w dalszej części uroczystości wiele razy padły życzenia, wyrazy uznania i słowa dziękuję. Specjalne listy z podziękowaniami skierowano do: przedstawicieli Urzędu Gminy Kaczory, firmy „Veener”, „Farmutil H.S.”, „Darpol”, Gminnej Spółdzielni SCH w Kaczorach, Banku Spółdzielczego w Chodzieży oraz pana Tadeusza Stępniewskiego szefa lokalnej firmy produkującej znicze, świece i lampiony.

Jubileusz 55-lecia był również okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych i zasłużonych kolegów z koła. Zarząd przyznał srebrną odznakę Genowefie Jędrzejek – wieloletniej zasłużonej działaczce, która z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w życiu koła. Medale za zasługi wędkarskie otrzymali również: Leszek Waś, Zbigniew Wicher i Artur Węglewski. Kazimierzowi Odorowi i Kazimierzowi Machnikowi wręczono dyplomy. Ponad trzydziestu członków uhonorowano okolicznościowymi medali z okazji 60-lecia Polskiego Związku Wędkarskiego. Okolicznościowe odznaki otrzymali: Stanisław Kozłowski, Kazimierz Mąkosa, Eugeniusz Radke, Paweł Bury, Stanisław Załachowski, Henryk Chodanienok, Józef Banaszkiewicz, Piotr Grzesiuk, Jan Węglewski, Edward Mąkosa, Marek Biedroń, Mateusz Siwert, Przemysław Perski, Marek Szykowny, Tomasz Kujawa, Regina Szymaś, Janusz Grabarski, Bogdan Kryger, Ryszard Kornaga, Adam Karkut, Franciszek Śliwiński, Ryszard Grzelak, Stanisław Wachowicz, Franciszek Jeżewski, Kazimierz Porzecki, Sławomir Gapiński, Wojciech Gapiński, Kamil Ciężki, Zygmunt Nowak, Jerzy Przewoźniak, Roman Gorszka.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek i zebranie sprawozdawcze, podsumowujące miniony 2010 rok.

***

Początki Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Kaczory sięgają roku 1956. Pierwszą udokumentowaną datą działalności koła był wpis w kartotece Stanisława Załachowskiego z dnia 18 maja 1956 r. Z relacji ustnych wiadomo, że komitet organizacyjny składał się z nieżyjących już wędkarzy - Cypriana Kledzika, Guido Gorszki i cały czas czynnego członka koła Stanisława Załachowskiego. Pierwszy zarząd opierał się na założeniach koła. Funkcję prezesa piastował Cyprian Kledzik, skarbnikiem był Guido Gorszka, a Stanisław Załachowski przewodniczył Komisji Rewizyjnej. W następnych kadencjach funkcję prezesa koła pełnili kolejno: Rajmund Semarau, Eugeniusz Radke, Mieczysław Adamski, Józef Ratka i Marian Wełnic. W wyniku połączenia Koła Gminnego z Przyzakładowym Kołem Państwowego Gospodarstwa Rybnego Oleśnica od 1995 r. prezesurę sprawuje Henryk Witt. Obecny prezes jest również członkiem Zarządu Okręgu Nadnoteckiego PZW w Pile, a od dwóch kadencji członkiem prezydium, w którym pełni funkcję sekretarza.

Koło PZW w Kaczorach liczy aktualnie 172 członków. Wielu z nich może poszczycić się licznymi sukcesami wędkarskimi. Od lat koło jest organizatorem wielu imprez wędkarskich, które ciszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych jak i przyjezdnych wędkarzy. Do najbardziej popularnych, które na stałe wpisały się do harmonogramu imprez cyklicznych, organizowanych przez PZW Kaczory należą: Mistrzostwa Koła PZW Kaczory, Gminne Zawody Drużynowe – Turniej Wsi, Drużynowe Zawody Spławikowe o Puchar Wójta Gminy Kaczory oraz Zawody w Wędkarstwie Spławikowym o Puchar Prezesa Koła. W minionym roku PZW KOło Kaczory po raz pierwszy było gospodarzem prestiżowych Zawodów Wędkarskich o Puchar Jana Różańskiego.Paulina Banasik

obrazek

obrazek

obrazek

 

obrazek

obrazek

obrazek

 

 

 

obrazek

obrazek

obrazek