Szukaj:

Jubileusz 60-lecia koła PZW Kaczory


W sobotę, 19 marca wędkarze z gminy Kaczory zebrali się na okolicznościowym spotkaniu, aby uczcić i podsumować sześćdziesięcioletnią działalność Koła PZW Kaczory.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona przez ks. Andrzeja Czerwińskiego w kościele parafialnym w Kaczorach. Po zakończeniu ceremonii wędkarze oraz zaproszeni goście przemieścili się do Domu Strażaka, gdzie odbyła się dalsza cześć obchodów. Spotkanie otworzył Henryk Witt - prezesa Koła PZW Kaczory, który powitał zaproszonych gości oraz przedstawił krótki rys historyczny koła. Wśród znamienitych gości, który towarzyszyli wędkarzom w tym ważnym wydarzeniu byli m.in. wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal, prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Czesław Pachowicz, ks. Andrzej Czerwiński, proboszcz parafii w Kaczorach, prezes Gminnego Zarządu ZOSP RP Zygmunt Dorszewski, przewodnicząca KGW w Kaczorach Jolanta Jędrzejek, radni gminy Henryk Kalka i Kazimierz Załachowski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół PZW.

Po oficjalnym powitaniu dokonano ceremoniału wręczenia odznaczeń wędkarskich najbardziej zasłużonym członkom koła oraz osobom, które od lat działają na rzecz środowiska wędkarskiego. Zarząd przyznał srebrną odznakę Zbigniewowi Wichertowi, wieloletniemu zasłużonemu działaczowi, który z dużym zaangażowaniem uczestniczy w życiu koła. Medalem za zasługi dla Okręgu Nadnoteckiego wyróżniono: wójta gminy Brunona Wolskiego, Ryszarda Grzelaka, Genowefę Jędrzejek, Edwarda Mąkosę, Jerzego Skwirowskiego, Kazimierza Odora. Z kolei medal za zasługi dla Polskiego Związku Wędkarskiego otrzymali: Marek Biedroń, Adam Karkut, Andrzej Mąkosa i Przemysław Perski. Znaczkiem związkowym wyróżnieni zostali: Stanisław Załachowski, Eugeniusz Radke, Józef Banaszkiewicz, Eugeniusz Fonferek, Paweł Plewa, Leonard Wełnic, Czesław Habet, Jan Węglewski, Eugeniusz Plewa, Jerzy Kowalski, Bogdan Kryger, Edwin Kryger, Ryszard Leżanko, Krzysztof Budasz, Stefan Cuder, Leszek Waś, Stanisław Wachowicz, Genowefa Jędrzejek, Zbigniew Jędrzejek, Jerzy Skwirowski, Zbigniew Wichert, Marek Biedroń, Andrzej Mąkosa, Przemysław Perski, Przemysław Fintz, Andrzej Rybiński, Kazimierz Odor, Ryszard Grzelak, Adam Karkut i Michał Szwajkowski.

W programie jubileuszowej uroczystości znalazło się również obszerne sprawozdanie z działalności koła, które przedstawione zostało w formie prezentacji multimedialnej. Podczas sprawozdania prezes Koła PZW Kaczory, Henryk Witt przedstawił skład zarządu na przestrzeni lat oraz najważniejsze inicjatywy i przedsięwzięcia zrealizowane przez członków koła w minionym sześćdziesięcioleciu. Natomiast Andrzej Rybiński, który przygotował prezentację, omówił najważniejsze zagrożenia dla wędkarstwa i harmonogram zaplanowanych działań na 2016 r. Sprawozdanie z części finansowej zaprezentował skarbnik Koła PZW Kaczory Jerzy Skwirowski .

Podczas okolicznościowych przemówień, które miały miejsce w dalszej części uroczystości wiele razy padły życzenia, wyrazy uznania i słowa dziękuję. Specjalne listy z podziękowaniami oraz okolicznościowe statuetki członkowie koła skierowali do osób, które wsparły przygotowanie sobotniej uroczystości. Okolicznościowe puchary i upominki wędkarzom wręczyli również wójt gminy Brunon Wolski, przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal, prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Czesław Pachowicz oraz zaproszeni goście.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek.

***

Początki Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Kaczory sięgają roku 1956. Pierwszą udokumentowaną datą działalności koła był wpis w kartotece Stanisława Załachowskiego z dnia 18 maja 1956 r. Z relacji ustnych wiadomo, że komitet organizacyjny składał się z nieżyjących już wędkarzy - Cypriana Kledzika, Guido Gorszki i cały czas czynnego członka koła Stanisława Załachowskiego. Pierwszy zarząd opierał się na założeniach koła. Funkcję prezesa piastował Cyprian Kledzik, skarbnikiem był Guido Gorszka, a Stanisław Załachowski przewodniczył Komisji Rewizyjnej. W następnych kadencjach funkcję prezesa koła pełnili kolejno: Rajmund Semarau, Eugeniusz Radke, Mieczysław Adamski, Józef Ratka i Marian Wełnic. W wyniku połączenia Koła Gminnego z Przyzakładowym Kołem Państwowego Gospodarstwa Rybnego Oleśnica od 1995 r. prezesurę sprawuje Henryk Witt.

Koło PZW w Kaczorach liczy aktualnie 149 członków. Wielu z nich może poszczycić się licznymi sukcesami wędkarskimi. Od lat koło jest organizatorem wielu imprez wędkarskich, które ciszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych jak i przyjezdnych wędkarzy. Do najbardziej popularnych, które na stałe wpisały się do harmonogramu imprez cyklicznych, organizowanych przez PZW Kaczory należą: Zawody Spławikowe o Tytuł Mistrza Gminy Kaczory, Drużynowe Zawody Spławikowe o Puchar Wójta Gminy Kaczory (Grand Prix), Zawody w Wędkarstwie Spławikowym o Puchar Prezesa Koła, Piknik Wędkarski dla Osób Niepełnosprawnych oraz z okazji Dnia Dziecka.


(fot. Piotr Grzesiuk)

 

 

obrazek

obrazek

obrazek

 

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

 

obrazek

obrazek

obrazek

 

obrazek

obrazek

obrazek

 

obrazek

obrazek