Brązowy Dyplom dla chóru z Morzewa


W dniach 04-06.12.2015 r. Chór Parafialny „Głos Przemienienia” z Morzewa pod przewodnictwem Emila Ratajczaka uczestniczył w VI Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowych Kraków 2015. Międzynarodowe Jury oceniało zespoły w 5 kategoriach i przyznało statuetki Złotych Aniołów najlepszym wykonawcą. Zespoły mogły prezentować swoje umiejętności w konkursie oraz na koncertach dodatkowych, organizowanych w krakowskich świątyniach. Chór zdobył Brązowy Dyplom w kategorii A – chóry mieszane. Zaprezentował dwie pieśni adwentowe: „Pan blisko jest” (mel. Taize), ”Pragniemy Ciebie jak ziemia spalona” (Piotr Pałka) oraz dwie kolędy: „Oj, Maluśki, Maluśki” (Stanisław Kusztyb), „Dzisiaj w Betlejem” (Piotr Bałanda).

Festiwal zorganizowany przez agencję artystyczna Melogy. Jest to jedna z niewielu imprez chóralnych w Europie, która przyciąga ciekawe chóry polskie i zagraniczne. Festiwal odbywał się w krakowskim kościele im. św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej, a w Bazylice Mariackiej odbył się koncert galowy z ceremonią wręczenia nagród. Przewodniczącym Jury był prof. Andrea Angelini – wybitny włoski dyrygent i znawca chóralistyki, redaktor naczelny kilku periodyków.

Członkowie chóru jednogłośnie podkreślają, że wyjazd był wyjątkowym doświadczeniem, lekcją i próbą zmierzenie się z własnymi lękami i obawami. Okazuje się, że nie jest ważne skąd pochodzą poszczególni członkowie chóru, jakiego są zawodu, co robią jeśli bycie razem i wspólny śpiew sprawia im satysfakcję i pozwala realizować marzenia. Podkreślają również, że słysząc słowa „Morzewo – Poland” byli dumni i szczęśliwi.

Beata Maślanka