Gwiazdkowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych


Choć na bramkę do unihokeja najcelniej strzelali zawodnicy z Liszkowa, a piłką lekarską najdalej rzucali wychowankowie Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie to i tak główny olimpijski puchar trafił w ręce drużyny z Piły.

Tegoroczna Gwiazdkowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych odbyła się 1 grudnia, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kaczorach. Inicjatorami tego sportowego przedsięwzięcia były tradycyjnie: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Pile, Urząd Gminy w Kaczorach, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie. Olimpiadę zorganizowano przy wsparciu środków z powiatu. Rywalizację podjęło aż dziewięć reprezentacji: z Liszkowa, Chlebna, Białośliwia, Rzadkowa, Ujścia, Dębna, Piły, Szydłowa i Wyrzyska.

W programie olimpiady znalazło się siedem konkurencji, które zostały rozegrane według następującej kolejności: wieszanie wycinanek, odkrywanie obrazków, rzuty woreczkami do celu, strzały na bramkę do unihokeja, zamiatanie na czas, rzuty na odległość oraz bieg z woreczkiem na głowie. W trakcie imprezy został również przeprowadzony konkurs plastyczny na najładniejszą udekorowaną bombkę.

Pierwszą konkurencję bezkonkurencyjnie wygrała ekipa z Wyrzyska. Drugą i trzecią lokatę zajęły kolejno Rzadkowo i Ujście. Z odkrywaniem obrazków najlepiej poradzili sobie pilanie, a w dalszej kolejności reprezentacje Dębna i Białośliwia. W rzutach woreczkami do celu najwięcej punktów zebrali zawodnicy z Rzadkowa, którzy wyprzedzili rywali z Ujścia i Białośliwia. W strzałach na bramkę do unihokeja mocnych nie było na ekipy z Liszkowa (I), Ujścia (II) i Wyrzyska (III). Zamiatane śmieci najzwinniej poszło drużynom z Piły (I), Wyrzyska (II) i Liszkowa (III). W rzutach na odległość palmę pierwszeństwa dzierżyło Rzadkowo. Dobre wyniki w tej konkurencji uzyskały również Piła (II) i Dębno (III). Slalom z woreczkiem na głowie najszybciej ukończyła Piła, a za nią Dębno i Białośliwie.

W klasyfikacji końcowej najwięcej punktów zebrała reprezentacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile (I), następnie drużyna Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Wyrzysku (II) i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ujściu (III).

Pozostałe turniejowe miejsca zajęły drużyny: Dom Pomocy Społecznej w Dębie (IV), Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie (V), Gmina Białośliwie (VI), Warsztaty Terapii Zajęciowej w Liszkowie (VII), Dom Pomocy Społecznej w Chlebnie (VIII), Zespół Szkół w Szydłowie (IX).

Olimpiadę zakończyła uroczysta dekoracja najlepszych drużyn pamiątkowymi pucharami i medalami.