Uroczyste obchody Święta Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W gminie Kaczory uroczyste obchody Święta Niepodległości w których uczestniczyły władze samorządowe z wójtem gminy Kaczory i przewodniczącym rady gminy Kaczory na czele rozpoczęły się mszą św. o godz. 11.00 w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. Bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Po jej zakończeniu, w samo południe na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach w uroczystej akademii wystąpili uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Śmiłowa.: Marcelina Bethke, Agata Andrzejczak, Martyna Barteczka, Helena Karolczak, Kamil Lach, Łukasz Sioda, Zuzanna Pszczółka, Alicja Maćkowiak, Martyna Maternowska. Apel przygotowały; Paulina Luck, Renata Popowska. Literackim słowem i patriotyczną pieśnią młodzież przypomniała trudną, zakrwawioną ludzką krwią drogę polskiego narodu ku wolności. Program artystyczny wzruszył serca wielu osób i został nagrodzony gromkimi brawami. Radosny nastrój święta odzwierciedlił muzyczny koncert Orkiestry Dętej pod batutą Zdzisława Nawrota.

Po zakończeniu części artystycznej wójt gminy Brunon Wolski, który wziął udział u obchodach, złożył mieszkańcom gminy okolicznościowe życzenia oraz podziękował wszystkim osobą, które przyczyniły się do przygotowania święta. – Uroczysta akademia, w której mieliśmy okazję dziś uczestniczyć to była wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu – podkreślił.